Uchwała Zjazdu Nadzwyczajnego Hufca Warszawa Praga Północ w sprawie wyboru bohatera hufca

Uchwała Zjazdu Nadzwyczajnego Hufca Warszawa Praga Północ w sprawie wyboru bohatera hufca

Zjazd Nadzwyczajny Hufca ZHP Warszawa Praga Północ zwołany w dniu 11 grudnia 2005 r., po przeprowadzeniu w hufcu prawie dwuletnich działań:
- inspirujących drużyny i szczepy hufca do pracy z ich bohaterami i upowszechniających różnorodne formy tej pracy,
- pobudzających patriotyzm lokalny i większą identyfikację zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i starszyzny harcerskiej z Pragą,
- ustalających zestaw cech dobrego harcerskiego bohatera,
- promujących mniej i bardziej znane postacie, spełniające te cechy i mogące stać się w przyszłości bohaterami gromad, drużyn i szczepów hufca,
z pełną świadomością tego, że wybrany bohater zbiorowy będzie kojarzony z naszym hufcem przez wiele lat i będziemy go stawiać za wzór sobie i swoim podopiecznym: zuchom, harcerzom, wędrownikom i instruktorom

postanawia:

przyjąć imię Wigierczyków, nawiązujące do tradycji słynnych kursów instruktorskich Chorągwi Warszawskiej i Mazowieckiej nad jeziorem Wigry oraz do Organizacji Harcerskiej i Batalionu "Wigry", którego uczestnikami było wielu harcerzy praskich i absolwentów szkół w naszej dzielnicy.

1. Zjazd stwierdza, że wybrana nazwa i imię sprzyjają realizowaniu ideałów ZHP, a zwłaszcza podtrzymywaniu ciągłości kultury i tradycji narodowych oraz tradycji i dorobku harcerstwa. Przyjęte imię umożliwia wychowawcze oddziaływanie przykładu osobowego bohaterów zgodnie z celami statutowymi ZHP.
  2. Zjazd hufca zobowiązuje komendanta hufca do przedstawienia projektu imienia odpowiednim władzom zwierzchnim i rozpoczęcia tym samym kampanii "Bohater" w naszym hufcu oraz doprowadzenia do nadania hufcowi imienia Wigierczyków.

Marki, 11 grudnia 2005 r.

Zjazd hufca 2005

Kwatera Batalionu Wigry na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach