Kim jesteśmy?

Kim jesteśmy?

Jesteśmy harcerzami. Ruch harcerski wywodzi się od skautingu, ale został wzbogacony o wiele polskich elementów narodowych (jak np. krzyż harcerski wzorowany na krzyżu Virtuti Militari, czapki-rogatywki, hasło filaretów „Ojczyzna, nauka, cnota?”, którego inicjały widnieją na harcerskich lilijkach i wiele innych). Pierwsze drużyny harcerskie powstały we Lwowie w 1911 roku, a w 1918 powstał Związek Harcerstwa Polskiego, największa do dziś organizacja harcerska w Polsce mająca status organizacji pożytku publicznego.

Czym się zajmujemy?

ZHP prowadzi wśród dzieci i młodzieży działalność oświatową i wychowawczą, organizuje przedsięwzięcia związane m.in. z rozwojem zainteresowań, kulturą, sportem, ochroną przyrody i obroną narodową. Organizujemy wypoczynek letni i zimowy - w formie obozów harcerskich stałych i wędrownych, biwaków i zimowisk. Widać nas w lokalnej społeczności praskiej, uczestniczymy w akcjach charytatywnych, wydarzeniach kulturalnych i uroczystościach patriotycznych i religijnych. Rozwijamy zainteresowania - w naszym hufcu istnieją drużyny lub kluby wodne, ratownictwa medycznego, modelarskie, paintballowe, turystyczne i inne.

Jak działamy?

Pracujemy metodą harcerską, charakteryzującą się m.in. pozytywnością oddziaływań, dobrowolnością i traktowaniem każdego indywidualnie. Wspieramy własny rozwój zuchów, harcerzy i instruktorów, m.in. poprzez zdobywanie gwiazdek, stopni, sprawności, znaków służb i odznak. Uczymy się przez działanie. Charakterystyczne dla harcerstwa i skautingu są Prawo i Przyrzeczenie - swego rodzaju kodeks harcerskiego postępowania oraz praca w małych grupach (szóstkach, zastępach, patrolach).

Czym jest hufiec?

Hufiec jest wspólnotą drużyn i szczepów harcerskich działających na określonym terenie (powiatu, gminy, miasta lub jego części). Nasz - Hufiec Warszawa Praga Północ obejmuje swym zasięgiem warszawskie dzielnice: Białołękę, Pragę Północ i Targówek oraz miasto Marki. 

Zastęp, drużyna, szczep, hufiec, chorągiew

W harcerstwie pracujemy w małych grupach, czyli systemem zastępowym. Kilkuosobowe zastępy (lub patrole, a u zuchów szóstki) tworzą drużynę (u zuchów - gromadę). Drużyna - to podstawowa jednostka harcerska. Niektóre drużyny i gromady tworzą szczepy lub związki drużyn, które działają zwykle przy jednej lub kilku szkołach. Szczepy, związki drużyn i pojedyncze drużyny tworzą hufiec, taki jak nasz. Hufce z całej Warszawy i dawnego województwa stołecznego warszawskiego tworzą Chorągiew Stołeczną ZHP (hufce z pozostałej części obecnego województwa mazowieckiego tworzą Chorągiew Mazowiecką).

Co oznaczają kolory chust?

Kolory chust, czasem też naramienników i plakietek noszonych na mundurze związane są z przynależnością do danej drużyny (szczepu), o określonym numerze. Po barwach można więc z grubsza poznać, do jakiej szkoły chodzą harcerze. W naszym hufcu można spotkać np. na Targówku, Zaciszu i w Markach - barwy biało-czerwone (26), czarne (62), czarne z obszyciem białym (62, 71, 73) lub zielonym (72), czarno-zielone (62) i żółto-czerwone (205), na Bródnie - biało-czerwone (26), biało-niebieskie (84), granatowe (232) i żółto-niebieskie (272), na Białołęce i Tarchominie - żółte z czerwonym obszyciem (64), czarne z białym (71), czarno-żółte (82) i granatowe z czerwonym (276, 351), na Pradze Północ ? bordowe z czarnym obszyciem (17), czarno-białe (206), granatowe (260), żółto-czarne (273), żółte (300) lub czarne z białym obszyciem (353).

Czym się różnią harcerze od wędrowników?

Wiekiem, a co za tym idzie, sposobem pracy. W ZHP działają cztery grupy wiekowe: zuchy (6-10 lat), harcerze (10-13 lat), harcerze starsi (13-16 lat) i wędrownicy (16-21 lat). Każda z nich ma swoje charakterystyczne formy aktywności: dla zuchów jest to zabawa, dla harcerzy - gra, dla harcerzy starszych - poszukiwanie, a dla wędrowników - służba. Jest jeszcze starszyzna harcerska (harcerze powyżej 21 lat) i seniorzy. Drużynowi, komendanci szczepów, hufców i inni, kierujący zespołami harcerskimi to instruktorzy.

Co nosimy na mundurach?

Mundury harcerskie bywają bardzo różne - chłopcy chodzą w mundurach w kolorze khaki, a dziewczęta - w szarych. Po złożeniu Przyrzeczenia każdy harcerz otrzymuje krzyż harcerski, noszony na sercu, nad lewą kieszenią munduru. Na kieszeni naszyta jest lilijka WOSM (u chłopców) lub koniczynka WAGGGS (u dziewcząt) - oznaki przynależności do światowej rodziny skautów. Na prawej kieszeni nosimy plakietkę ostatniego obozu lub zlotu. Na patce tej kieszeni jest miejsce na oznaki zastępu i zdobyte odznaki, np. turystyczne i ratownictwa medycznego. Naszywane lub haftowane w trzech rzędach kółka na prawym rękawie oznaczają zdobyte sprawności. Na lewym rękawie przyszywamy plakietkę drużyny, szczepu lub hufca. Srebrne i złote elementy nabijane na krzyżu harcerskim oraz belki, krokiewki i gwiazdki na pagonach munduru oznaczają stopień harcerski. Na pagonach niektórzy mają też numer drużyny, a wędrownicy - naramiennik wędrowniczy.

Kto zajmuje się dziećmi i młodzieżą?

Pracę w drużynach i szczepach prowadzą instruktorzy harcerscy. Prawie cała kadra związku działa społecznie, ale jednocześnie jest merytorycznie przygotowana do pełnienia funkcji - instruktorzy uczestniczą w szkoleniach i kursach, zdobywają uprawnienia związkowe i państwowe. Aby zostać drużynowym, należy m.in. wykazać się umiejętnościami pracy z młodymi ludźmi, znajomością specyfiki ich rozwoju, predyspozycjami organizatorskimi oraz ukończyć kurs drużynowych.

Czy drużynowy to harcmistrz?

Niekoniecznie. Drużynowy - to funkcja, a harcmistrz - to stopień instruktorski. Funkcję (zastępowego, przybocznego, drużynowego, komendanta szczepu i wiele innych) oznacza się na mundurze kolorowym sznurem funkcyjnym noszonym przy lewym ramieniu. Instruktorzy zdobywają kolejne stopnie instruktorskie: przewodnika, podharcmistrza lub harcmistrza, oznaczane kolorową podkładką pod krzyżem harcerskim (odpowiednio: granatową, zieloną lub czerwoną).

Czy warto zostać harcerzem?

Każdy z nas bez wahania odpowie: tak! W harcerstwie nabywamy umiejętności, których nie zdobędziemy gdzie indziej. Na obozach, biwakach, wędrówkach obcujemy z przyrodą w sposób niedostępny dla innych, mieszkamy w lesie, obserwujemy zwierzęta, uczymy się tego, czego nie wiedzą i nie potrafią mieszkańcy miasta. Poznajemy coraz to nowe zakątki Polski i świata, i ludzi, którzy tam mieszkają. Przez ciągłe współdziałanie z innymi ludźmi poznajemy ich bliżej, uczymy się rozwiązywania i unikania konfliktów. Stawiając sobie ciągle nowe wyzwania, przekraczamy własne słabości. W harcerstwie wielu z nas znajduje swoją „drugą połówkę”. Zresztą - zapraszamy na nasze pozostałe strony - sami się przekonacie, że warto!

 

Ostatnio zmieniany środa, 21 marzec 2018 15:05

Do góry

banerziel2

Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Ta witryna używa ciesteczek. Dzięki nim witryna ma pełną funkcjonalność i przewidziane udogodnienia. Używając tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie ciasteczek na twoim komputerze.

Zobacz dokument: Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Zablokowałeś/-aś ciasteczka. Możesz zmienić tę decyzję.

Zezwoliłeś/-aś na zapisywanie ciesteczek na swoim komputerze. Możesz cofnąć tę decyzję.