ToledoWięzienie karno-śledcze nr III. Miejsce, o którym nie da się napisać delikatnie i bez emocji. A pominąć „Toledo” nie wolno, bo i tak długo o nim milczano i wiele śladów zatarto. Bo co wiedzą warszawiacy o więzionych tu kiedyś Polakach?

Nazywany przez warszawiaków pomnikiem „Czterech Śpiących” lub „Czterech Smutnych” - dla jednych był fałszywym świadectwem historii i symbolem komunistycznego zniewolenia, dla innych - jednym z symboli Pragi i neutralnym elementem architektury, który w ostatnich latach nie miał już żadnej wymowy. Warto poznać ciekawe dzieje tego monumentu, szczególnie że narosło wokół niego wiele mitów.

dom stud mini2

Mało znany budynek po przeciwległym rogu od urzędu dzielnicy Praga-Północ – to dawny Dom Akademicki Młodzieży Żydowskiej. Ciekawy architektonicznie gmach służył potem urzędowi bezpieczeństwa. Tu funkcjonariusze UB przesłuchiwali członków organizacji niepodległościowych, w tym również harcerzy.

juno sokol mini2

Zamach na kata Warszawy Franza Kutscherę w dniu 1 lutego 1944 r. był jedną z bardziej spektakularnych akcji bojowych. Przejeżdżając mostem Śląsko-Dąbrowskim mijamy skromną tablicę upamiętniającą dwóch jej uczestników.

Komora wodna została zbudowana w latach 1824-1825 – pochodzi z czasów, gdy oba brzegi Wisły spinał most łyżwowy. W takich komorach po obu stronach Wisły, przy wjeździe na most, urzędnicy Wydziału Mostowego pobierali opłaty za przejazd. Praska komora nazywana była inaczej Domem Mostowym lub Domem pod Kolumnami.

cm choler mini

W XIX wieku wielokrotnie Warszawę nawiedzały epidemie cholery. Zmarłych grzebano wtedy poza ówczesnymi granicami miasta. Jednym z takich miejsc jest mogiła między nasypami kolejowymi.

sw florian mini

Neogotycka bazylika, której patronami są dwaj święci związani z ogniem. Sylwetka kościoła wyróżnia się spośród zabudowy całej prawobrzeżnej Warszawy. Widoczna z lewego brzegu Wisły w dzień i – dzięki oświetleniu – również w nocy. Mało kto wie, że wieże kościoła były jeszcze wyższe, a ich kopuły – okrągłe, i jest trzecia wieża, która ma koronę!

port mini2Leży w środku miasta, ale niewielu warszawiaków tu zagląda. Jeszcze niedawno straszyły tu opuszczone magazyny pilnowane przez luźno biegające psy. Choć to w prostej linii nieco ponad kilometr od Starówki, a trzy od Pałacu Kultury, sporą część terenu portu zajmują nadrzeczne zadrzewienia łęgowe.

Projekt ścieżki dydaktycznej „Warszawska Praga - kamienice i podwórka” przeznaczony jest przede wszystkim dla młodzieży, ale także dla każdego, kto jest zainteresowany kulturą, architekturą, dziejami, problemami, przemianami dzielnicy Praga Północ.

Gmach najstarszej na Pradze szkoły średniej - ma wieżę zegarową z kurantem wygrywającym frywolną piosenkę o nagich dziewczynach w trawie. Ma też na fasadzie orła w koronie, który bez uszczerbku przetrwał kilkadziesiąt lat Polski Ludowej.

park praski mini

Park Praski, zaprojektowany przez Jana Dobrowolskiego powstał na obszarze 19 ha na miejscu dawnych fortyfikacji napoleońskich. Zajmuje północną stronę alei „Solidarności” i placu Weteranów 1863 roku, od Wisły aż po ul. Jagiellońską. Jedna z jego alejek nosi imię byłego drużynowego 83 WDH.

pomnik kosciuszkowcow mini

Odsłonięty w 1985 roku pomnik Kościuszkowców upamiętnia I Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Tutaj, w rocznicę wkroczenia polskich i radzieckich wojsk na Pragę 14 września, odbywały się przed laty apele naszego hufca.

most swietokrzyski mini

Pierwszy w Warszawie most wantowy. Otwarty na przełomie XX i XXI wieku, jest też pierwszą w dziejach stolicy przeprawą, przez którą poprowadzono ścieżki rowerowe.