Superakademik

dom stud mini2

Mało znany budynek po przeciwległym rogu od urzędu dzielnicy Praga-Północ – to dawny Dom Akademicki Młodzieży Żydowskiej. Ciekawy architektonicznie gmach służył potem urzędowi bezpieczeństwa. Tu funkcjonariusze UB przesłuchiwali członków organizacji niepodległościowych, w tym również harcerzy.

Okazały gmach z monumentalną fasadą i pięknymi płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny alegoryczne zajmuje całą działkę pomiędzy ul. Kłopotowskiego i Okrzei, u ich zbiegu z ul. Sierakowskiego. Jest to dawny Dom Akademicki Młodzieży Żydowskiej, wzniesiony w latach 1924-1926, dzięki inicjatywie Auxilium Academicum Iudaicum i kilku organizacji społecznych. Budynek został zaprojektowany przez Henryka Stiefelmana, jednego z najwybitniejszych architektów żydowskich.

dom studentow

Dom, przeznaczony dla 300 studentów, był doskonale wyposażony, nawet na dzisiejsze standardy. Mieścił w swoich wnętrzach salę gimnastyczną, czytelnię im. Alberta Einsteina, bibliotekę, pokoje do gier rozrywkowych, pokoje do przyjmowania odwiedzin, mieszkanie dyrektora Domu, kancelarię, siedzibę Zarządu Auxilium Academicum Iudaicum, izbę chorych z gabinetem lekarskim, łazienki, fryzjernię, ciemnię fotograficzną, salę odczytową na 360 miejsc, klub, pracownię radiową, sale do nauki, kreśleń czy rysunków, pomieszczenia magazynowe do przechowywania walizek i kufrów. Oddzielone od części ogólnej pokoje mieszkalne dla studentów, w znacznej większości 2-osobowe, były wyposażone w umywalki, natryski i toalety. Do pomieszczeń tych wchodziło się czterema klatkami schodowymi. Korytarze i pomieszczenia sanitarne wyłożono terakotą, a pozostałe pomieszczenia – klepką dębową.

Pierwszym dyrektorem placówki był dr Noach Dawidsohn, a od 1928 r. – znany historyk Ignacy Schiper.

Wśród mieszkających tu studentów był Menachem Begin, student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, a późniejszy premier Izraela i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

We wrześniu 1939 r. do gmachu przeniósł się Szpital Przemienienia Pańskiego. Funkcjonował tu do września 1944 r. do momentu wkroczenia wojsk sowieckich na Pragę. Jesienią tego roku budynek zajęło NKWD, a następnie Urząd Bezpieczeństwa. Było to jedno z miejsc, gdzie funkcjonariusze bezpieki przesłuchiwali członków organizacji niepodległościowych, w tym także harcerzy konspiracji niepodległościowej lat 1944-1956. Obecnie w gmachu funkcjonuje hotel policyjny.