Liceum i Gimnazjum im. Władysława IV

Gmach najstarszej na Pradze szkoły średniej - ma wieżę zegarową z kurantem wygrywającym frywolną piosenkę o nagich dziewczynach w trawie. Ma też na fasadzie orła w koronie, który bez uszczerbku przetrwał kilkadziesiąt lat Polski Ludowej.

Gmach szkoły został wzniesiony w 1905 roku według projektu Władysława Adolfa Kozłowskiego dla Rządowego Gimnazjum Męskiego, w stylu modernistycznym z elementami secesji. Charakterystyczne dla Kozłowskiego, współautora m.in. Hal Mirowskich, jest wykorzystanie naturalnej faktury cegieł i płytek ceramicznych.

Budynek został usytuowany w miejscu reprezentacyjnym w rozumieniu ówczesnych rosyjskich władz miejskich: w sąsiedztwie dworca kolei petersburskiej, cerkwi, u wylotu mostu Aleksandryjskiego, obok ludnych kamienic praskich kupców i przemysłowców. Gmach kosztował 300 tys. rubli, z czego 100 tys. zebrano od darczyńców.

Pocztówka z wizerunkiem Gimnazjum Męskiego - www.varsaviana.com.pl

W 1915 roku, z inicjatywy komitetu obywatelskiego i oświatowców Pragi nadano szkole średniej imię króla Władysława IV, aby przypomnieć zasługi monarchy, który w 1648 roku prawnie potwierdził przywileje miejskie Pragi. Dzięki temu zyskała ona ogromne znaczenie handlowe i urosła ona w opinii współczesnych do miana „drugiej Warszawy”. Przywilej lokacyjny ustanowił dla Pragi aż cztery doroczne jarmarki i trzy cotygodniowe targi, m. in. na konie i bydło, co przez następne stulecia było podstawą rozwoju i zamożności miasta - nawet po przyłączeniu go do Warszawy w 1791 roku.

W okresie międzywojennym gimnazjum im. Władysława IV było ośrodkiem wielu inicjatyw oświatowych i kulturalnych. Budynek dysponował największą w dzielnicy aulą, mogącą służyć różnym zebraniom. Nauczyciele i uczniowie stanowili niezawodną kadrę różnorodnych poczynań społecznych na Pradze.

W górnej części elewacji budynku od strony ul. Jagiellońskiej znajduje się orzeł w koronie, który przetrwał w stanie niezmienionym całą okupację i lata powojenne.

Charakterystycznym elementem gmachu jest wieżyczka z wmontowanym w nią zegarem z kurantem. Kurant wygrywał kiedyś "Okę" ("Szumi dokoła las..."), ale potem zepsuł się na długie lata. Po niedawnym remoncie mechanizmu zegara uruchomiono go znowu - tym razem wygrywa pierwsze nuty piosenki "Chodź na Pragę":

Chodź na Pragę

Jesteśmy z tamtej strony Wisły z naprzeciwka,
Mamy swój własny fason i swój własny szyk!
Gdy nam na wódkę brak, lubimy wypić piwko
w tem nie dorówna nam warszawski żaden łyk.
Rzuć bracie blagę i chodź na Pragę
Weź grubą lagę, melonik tyż!
Zobaczysz w trawie dziewczynki nagie,
Każda na wagę ma to co wisz!
Byle łamagie i babe Jage
U nas się bierze pod żeberko i za kark
Więc podnieś flagie, weź na odwagie
I chodź na Pragę pod Luna Park.
Nas tam nie bawi żaden bajc i żadne radio
Tylko harmonia to instrument nasz
A kiedy bracie, tańczysz z naszą Leokadią
To wtedy w łapie najmniej ze sto kilo masz
Rzuć bracie blagę...

Najbardziej znanym absolwentem szkoły jest Janusz Korczak, któremu poświęcono pamiątkowy kamień od strony al. "Solidarności". W murach liceum i gimnazjum uczyli się także: prezydent RP na wychodźstwie August Zaleski, ministrowie spraw zagranicznych Stefan Meller i zdrowia Jacek Żochowski, geografowie Stanisław Lencewicz i Jerzy Kondracki, żołnierz AK baonu "Parasol" i autor piosenek powstańczych (m.in. "Pałacyk Michla") Józef Szczepański "Ziutek", oficer wywiadu w AK i kurier wojenny Kazimierz Leski, dziennikarz Zygmunt Broniarek, prezenter i dziennikarz Zygmunt Chajzer, żeglarz sportowy Mateusz Kusznierewicz i aktorka Magdalena Stużyńska.

Ze szkołą od 1918 roku związana jest 17 Warszawska Drużyna Harcerska im. gen. Jakuba Jasińskiego, obecnie szczep. Drużynowymi w 17 WDH byli m.in. późniejszy aktor Dobiesław Damięcki, współzałożyciel organizacji młodzieżowej "Orlęta" Stanisław Srzednicki, były wiceminister edukacji, a obecnie wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz wiceprzewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Paweł Pelc.

Przy szkole działa Koło Wychowanków, popularyzujące tradycje i historię szkoły. Jego członkowie spotykają się w ostatni piątek każdego miesiąca. Szkoła ma oficjalną stronę internetową, a na Facebooku - fanpage władysławiaków.

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 maj 2016 22:07